Warsztaty z programowaniem robotów

Co to jest programowanie, kodowanie i jak sami możemy kodować? W jaki sposób zaprogramować roboty i sprawić, by wykonywały nasze polecenia? Odpowiedzi na takie pytania 12 października poznawali uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej podczas warsztatów, których organizatorem była Publiczna Biblioteka GCK w Polance Wielkiej. Warsztaty były efektem zakwalifikowania się biblioteki do projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”.  To przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, którego celem jest zainteresowanie młodych osób nauką programowania i pokazaniem im, że to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy.

Na wstępie zajęć bibliotekarz Michał Lisowski opowiedział krótko o projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” i celu spotkania, a następnie przedstawił profesjonalistę prowadzącego warsztaty – pana Błażeja Faliszka. Pan Błażej w kreatywny sposób przybliżał dzieciom, na czym polega kodowanie – na przykład poprosił ich, by zaprogramowały go tak, żeby założył na głowę czapkę (właśnie spadł pierwszy śnieg J). Następnie młodzi adepci kodowania poznawali funkcje programu Scratch. Dowiedzieli się m.in., że w tym programie powstała dobrze im znana gra Angry Birds i zobaczyli pokrótce, jak wyglądało jej programowanie. Następnie sami przy komputerach rozpoczęli przygodę z kodowaniem w Scratchu, wprawiając w ruch kotka, czy tworząc inne poruszające się postacie i przedmioty.

Kolejnym etapem zajęć było uruchomienie aplikacji do sterowania robotami Finch i wspólne ich programowanie. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zaprogramowaniem robotów. Nie tylko poruszały się one we wskazywanych kierunkach, ale też świeciły i miałczały. Następnie odbyły się zawody polegające na jak najszybszym pokonaniu labiryntu zaprogramowanymi Finchami. Wyścigi robotów, a także całe warsztaty z kodowania sprawiły wszystkim sporo frajdy. Na zakończenie bibliotekarz podziękował prowadzącemu, współorganizatorom i uczestnikom warsztatów i poinformował uczniów, że mogą kontynuować swoją przygodę z kodowaniem na zajęciach w publicznej bibliotece podczas czwartkowych zajęć o godz. 14.00.

Warsztaty z kodowania odbyły się dzięki otwartości, przychylności i zaangażowaniu dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej, a w szczególności Pani Dyrektor Sylwii Kawczak i Pani Marii Jędrzejowskiej – Szczerbie, za co bardzo dziękujemy.

Michał Lisowski